• E-mail: info@rainwaterizmir.com
  • +90 232 241 22 46

Koronadan korunmak için alkali su!

Uzmanlar, korona virüse karşı alabileceğimiz önlemler arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli unsur olduğunu korona virüs hayatımıza girdiğinden beri vurguluyorlar. Sebze, meyve ağırlıklı beslenmek vücut direncini arttırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmemize dikkat etmek çok önemlidir. Beslenmemize dikkat etmediğimizde midemizde biriken asit vücudun asit-alkali dengesinin bozulmasına neden oluyor. Vücudumuz yüksek kolesterol, karaciğer yağlanması, insulin düzensizliği, alerji gibi sebeplerle alarm veriyor. Özellikle bu dönemde alkali oranı yüksek yiyecek ve içecekleri tüketmeye daha çok dikkat etmeliyiz.

 

İnsan vücudu ortalama olarak 7.35 pH dengesine sahiptir. Gün içinde tükettiğimiz çoğu yiyecek asidik özelliğe sahiptir. Tüketilen asidik besinler vücudun pH dengesinin asit lehine bozulmasına neden olur.  Vücut pH değerinin asitleşmesinden dolayı hücre zarlarının geçirgenliği azalır. Bu nedenle vücudumuzun yapı taşı olan hücreler yeterli mineral alamaz ve organlarımıza taşıyamaz bu da vücut direncinin düşmesine sebep olur. Asit değerinin artması bağışıklık sistemimizin düşmesine yol açtığı gibi, kilo almamıza ve sürekli yorgun olmamıza da sebep olur.  Alkali beslenme vücudun pH değerini ve dengesini koruyabilmek bakımından önem taşımaktadır.

 

Vücuttaki asit-alkali dengesi bozulduğunda birçok sağlık problemlerine yol açabilir. Vücutta alkali bir ortam yaratmak bu sağlık problemlerinin oluşmasını engelleyebilir. Günlük hayatta tükettiğimiz çay, kahve, şeker, süt ürünleri, et gibi maddeler vücuttaki asit oranını arttırır bu da bağışıklık sistemimizin zayıflamasına, halsiz ve yorgun hissetmemize yol açar. Bazı alkali besinleri ve faydalarını sizler için bir araya getirdik.

 

Limon: Karaciğer dostu olan limon asidik olmasına rağmen en yüksek alkali değere sahip gıdadır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan limon, karaciğer ve bağırsakları temizlemekle birlikte aynı zamanda böbrek ve safra taşlarının çözülmesine yardımcı olur.

 

Yeşil yapraklılar: Maydanoz, kereviz sapı, dereotu vb. sebzeler yüksek antioksidan ve lifli gıdalardır. Mevsiminde tüketildiği sürece vücudunuz için yüksek fayda sağlamaktadır.

 

Ispanak: Manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve besinsel lif içerek bir besindir. Vitamin bakımından zengindir.

 

Salatalık: İçerisinde magnezyum, selenyum, bakır, potasyum, demir ve çinko bulunan salatalıkta %95 oranında su olması sebebiyle en iyi alkali yiyeceklerden biridir.

 

Brokoli: Klorofil, antioksidan ve besinsel lif bakımından zengin olan brokoli mevsiminde haftada en az 4 porsiyon tüketilmelidir. Manganez, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli aynı zamanda protein ve vitamin deposudur.

Alkali su mineral bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun hücre seviyesinde yenilenmesine destek verir bu sayede vücudun genç, sağlıklı ve dinç kalmasına yardımcı olur. Alkali su tüketerek vücudun asit- alkali dengesini koruyabilirsiniz.

 

Alkali su ile tanışmak için bize HEMEN ULAŞIN